Pořádají Podporují

Účastníci prvního semináře odjížděli neradi. Česko-německé setkávání je podle nich důležité a program „nebyl nejhorší, vlastně je to super“!

Účastníci prvního semináře odjížděli neradi. Česko-německé setkávání je podle nich důležité a program „nebyl nejhorší, vlastně je to super“!

První prosincový týden strávili žáci ze strakonické základní školy F. L. Čelakovského a partnerské školy Lobkowitz-Realschule z bavorského Neustadt a.d. Waldnaab společně na česko-bavorském semináři, kde se věnovali otázkám zdravého životního stylu.

Kromě seznámení s vrstevníky ze sousední země a daným tématem se učili první česká slovíčka nebo nové německé fráze, hráli hry, ale i diskutovali o tom, odkud se potraviny na našich stolech berou, jaké je jejich složení, jak se stravovaly naše babičky a jak jíme my dnes. 

V polovině týdne se ze školy v přírodě ve Sklárně u Žihle přesunuli do Střediska vzdělávání mládeže ve Waldmünchenu, kde na ně hned první večer čekal nelehký úkol – společná příprava zdravé večeře. V zámecké kuchyni jim asistoval místní kuchař Reinhold a díky jeho profesionálnímu zaškolení i nadšení všech malých kuchtíků spatřily světlo světa vynikající palačinky, ovocné smoothie a fazolová pomazánka.

Při kuchařské show bylo už jen stěží poznat, kdo je ze Strakonic a kdo z Neustadtu,“ chválila spolupráci účastníků ředitelka české školy Jaroslava Kolesová.  „Život? Otázka stylu! byla sázka na jistotu, protože s organizacemi Knoflík a Jugendbildungsstätte naše škola spolupracuje již několik let. I letošní program je opět připraven na jedničku. Aktivity nenásilně vedou žáky z Čech a Německa ke spolupráci a komunikaci. Z minulých let vím, že některá přátelství uzavřená ve Waldmünchenu trvají díky sociálním sítím dodnes,“ dodává Kolesová.

Za pravdu jí dává německá kolegyně Julia Jakob: „V době, kdy se Evropa potýká s rostoucím populismem a nacionalismem, místo aby se naopak sjednocovala, je o to důležitější budoucí generace přímo propojovat a odstraňovat předsudky „my versus oni“. Proto jsme tady, a reakce žáků a žákyň nám dávají naději, že jsme evropské integraci malým dílem společně přispěli.

Že přeshraniční setkávání přináší nové podněty a je dobrou zkušeností, vnímají i sami účastníci: „Program se nám moc líbí, ale mohli bychom být s Němci víc v kontaktu,“ napsala jedna u nich v krátkém hodnocení projektu. „Lépe se naučíme mluvit německy a je s nimi pr(…),“ prohlásil další. „Ano, potkávat se je moooc důležité. Oni nás milujou,“ myslí si jiná dívka.

 

Celkem se pobytu zúčastnilo 54 žáků, z toho 32 ze školy F. L. Čelakovského a 22 německých dětí. Znovu se vybraní zástupci setkají na evaluačním semináři v březnu příštího roku, kam přijedou velvyslanci prvních pěti dvojic zúčastněných tříd, aby představili výsledky své práce a vyměnili si zkušenosti.

 

Semináře jsou určené žákům ve věku 12- 20 let, příští se uskuteční v lednu 2017. Dosud jsou volné termíny 16.1. – 20. 1. 2017 a 13.2. – 17. 2. 2017, školy se mohou hlásit do 20. prosince na mail magdalena.hruba@knoflik.org


Publikováno: 14. 12. 2016

Fotoalbum