Pořádají Podporují

Sladké česko-německé partnerství

Sladké česko-německé partnerství

Ačkoliv Cham a České Budějovice od sebe dělí téměř 200 kilometrů, na setkání partnerských škol  Gymnázia J. V. Jirsíka a Robert-Schuman-Gymnasium byste to nepoznali. Žáci 3.E si pro své nové kamarády z Německa připravili sladké dárečky a na oplátku od nich dostali „kleines süßes Geschenk“. Na diskotéce v polovině týdne se čerstvá přátelství ještě prohloubila a v pátek si při loučení vyměňovali hezké vzkazy i telefonní čísla. 

Nejvíc se mi líbila kuchařská show a taky to, že jsme si pak sami mohli vaření vyzkoušet. Taky jsem se toho během týdne spoustu dověděla – třeba že by lidstvo mělo / musí žít více udržitelně. A zjistila jsem, že sice není jednoduché, ale rozhodně ne nemožné společně na něčem pracovat s Čechy. Bylo to moje první setkání s nimi, kluci i holky byli moc milí a ten kontakt byl pro mě hodně zajímavý,“ svěřuje se třináctiletá Miriam Frisch.

    

Podobný názor sdílí stejně starý Erik Bouchal: „Pobyt byl naplněný zábavnými aktivitami, u kterých jsme pracovali, komunikovali a hlavně spolupracovali s Němci. Projektová práce byla asi nejlepší, měli jsme super tým, bavili jsme se německy a hlavně anglicky. Dost jsme se zasmáli. Diskotéka byla taky super, při ploužácích jsme tančili Češi Němci dohromady.“

Novým a silným zážitkem pro obě strany byly také teambuildingové aktivity. Všech 53 dětí muselo například zvládnout naráz obejít kruh s naklopenými židlemi, držených jen jednou rukou, aniž by se kterákoliv židle dotkla země víc než dvěma nohama. Takový úkol vyžadoval nejen soustředění všech, ale především týmovou spolupráci, komunikaci a trpělivost.

 

Kromě projektové práce v malých skupinkách se účastníci potřebovali dorozumívat česko-německy i během dalších společných her, bojových úkolů i ve volném čase. „Program je postavený tak, že žáky neustále propojuje, vtahuje do hry a musí spolupracovat. A není to pro ně nijak obtížné. Baví je to, výměna je přitom takový nenápadný, ale přitom neustále přítomný prvek v pozadí. Je to vlastně spíš takové společné setkání,“ poznamenává Sandra Fischer, učitelka z gymnázia Cham. „Taky se mi líbí, že se to odehrává na obou stranách. Žáci vidí obě země, poznají rozdíly. Přitom nikdo nemá výhodu „domácího hřiště“, pro všechny je to nové, zajímavé, napínavé.“

Český učitel Václav Týml poznamenává: „Němečtí žáci hodně reagují, naši pak nechtějí zůstat pozadu. A zjistili, že se jde domluvit i jen s málo slovíčky. Člověk k tomu nepotřebuje komplikované fráze a učebnicové znalosti. Pochopili, že podstatné je víc si věřit.

Jeho kolegyně Jitka Pereková si myslí, že kdyby bylo času na seznamování víc, určitě by vznikly i pevnější vztahy. „Bylo by hezké, kdybychom se třeba někdy za pár měsíců mohli setkat znovu,“ říká. Kromě toho ocenila také organizaci projektu: „Funguje tady skvělý tým vedoucích, program je dobře připravený, strukturovaný a výborně promyšlený. Téma se postupně sestavuje, střípky do sebe zapadají.

 

Příležitost k dalšímu setkání budou mít vybraní zástupci tříd už zhruba za 6 týdnů na evaluačním setkání v Klášteře Teplá, kde si děti z prvních čtyř seminářů vymění zkušenosti a představí výsledky své práce. 


Publikováno: 12. 2. 2017