Pořádají Podporují

Kdo byl Dominicus-von-Linprun a znají v Německu Vrchlického?

Kdo byl Dominicus-von-Linprun  a znají v Německu Vrchlického?

Nejspíš ne, ale žáci gymnázia z Viechtachu možná tuší. Právě oni se minulý týden skamarádili s vrstevníky z Gymnázia Jaroslava Vrchlického v Klatovech. Dvaadvacet mladých Čechů a pětadvacet Němců se zúčastnilo v pořadí pátého česko-bavorského semináře o zdravém životním stylu.

První polovinu pobytu strávili žáci v rekreačním středisku Rybník, kde absolvovali seznamovací hry, týmová cvičení, jazykové animace i úvod do tématu semináře. Rozdělili se do šesti skupinek, které dostaly za úkol připravit do pátku společný výstup na jedno z témat týkající se stravovacích návyků, moderního životního stylu, lokálních / bio potravin a nakládání s vodou.  Svá stanoviska zpracovali jednou z následujících technik: animace „draw my life“, stopmotion video, trailer, divadlo, fotostory, prezentace v programu Prezi.

Ve středu čekal účastníky přejezd hranic a ubytování v bývalém zámku, dnešním Centru pro vzdělávání mládeže ve Waldmünchenu. Hned první večer pro ně bylo nachystané překvapení v podobě kuchařské show. Tamní kuchař Reinhold je pověstný nejen vybranými pokrmy, ale i vtipem a energií, s jakou dokáže publikum vtáhnout do tajů zdravé gastronomie. Sami účastníci pak dostali šanci předvést svůj vlastní kuchařský um a porota ocenila nejlepší palačinku, smoothie nebo zdravou pomazánku.

Poslední večer dostalo formální školní partnerství o hodně víc osobní rozměr na parketu zámecké diskotéky, kde se navazovala přátelství na neformální úrovni :-) V pátek pak týmy prezentovaly výsledky své práce. Poté už se třídy musely rozloučit, v kontaktu ale zůstanou prostřednictvím webové aplikace a osobně se uvidí na závěrečném evaluačním setkání koncem roku.

Provedení seminářů se mi moc líbilo, zejména propojení dvou naprosto odlišných jazyků. Seminářem nás prováděli tzv. týmeři. Když jsme se dověděli, že se náš pobyt bude skládat ze seminářů, tak jsem byla překvapena. Sezení na zadku několik hodin jsem si ve škole užila až až. Ale když nám později vysvětlili, o co jde, tak jsem byla zas v klidu. Až do té doby, než řekli, že to bude pojato hrou. V tu chvíli jsem opět znejistila, tentokrát ohledně komunikace. Nakonec se ukázalo, že se opravdu nebylo čeho bát, protože týmeři byli velmi ochotní a také máme ruce a nohy. Každopádně mi program na německé straně přišel více zábavný a poučný, možná to bylo tím, že Waldmünchen je o něco větší než Rybník. Zejména se mi líbilo rozdělení do 4 skupinek, které následně chodily po stanovištích, kde jsme si mohli například spočítat pomoci dotazníku jak vekou máme stopu na zemi nebo si určit priority v našem životě. Celkově ve mně týdenní kurz zanechal víc, než jsem čekala, a rozhodně začnu některé věci dělat jinak a také jist jinak,“ svěřila se se svými dojmy Eliška Hránková.

Bavorská účastnice Hannah Zogleur doplňuje: „Čas strávený s českými žáky se mi moc líbil. Nebyla to nuda, čekal nás po celou dobu zajímavý a zábavný program. Nejvíc se mi líbily týmové cvičení. Komunikace mezi námi a Čechy fungovala bezvadně, navázali jsme i nová přátelství. Protože se mi projekt moc líbil, ráda bych se příště zúčastnila znovu!“

 

PS: Odpověď na otázku z nadpisu najdete na Wikipedii :-)


Publikováno: 15. 5. 2017

Fotoalbum